Σύγχρονη Μαιευτική Φροντίδα Κύησης, Τοκετού & Λοχείας

Σύγχρονη Μαιευτική Φροντίδα Κύησης, Τοκετού & Λοχείας banner

Σύγχρονη Μαιευτική Φροντίδα Κύησης, Τοκετού & Λοχείας

Ιωάννα Τασιοπούλου

Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 / Τα μαθήματα θα διεξάγονται κάθε Τετάρτη και Παρασκευή

Το σεμινάριο έχει διάρκεια 100 Θεωρητικής Εκπαίδευσης / 50 Πρακτικής Άσκησης ώρες

IΕΚ ΣΒΙΕ (Κάνιγγος 15-17) / Εξ αποστάσεως (Online/ On Demand)

Για 1η φορά στην Ελλάδα ένα πρόγραμμα που καλύπτει πλήρως το φάσμα της μαιευτικής φροντίδας και των λειτουργιών ενός σύγχρονου μαιευτηρίου, δίνοντας έμφαση στην άμεση ανταπόκριση σε επείγουσες συνθήκες. Οι συμμετέχοντες εξοικειώνονται πλήρως με τον χώρο του μαιευτηρίου και τον εξοπλισμό αυτού, αλλά και με την αντιμετώπιση μαιευτικών περιστατικών έκτακτης ανάγκης, ενώ παρακολουθούν, τόσο τις διαδικασίες φυσιολογικού και μη τοκετού, όσο και αυτές της φροντίδας, υποστήριξης και περιποίησης της λεχωίδας και του νεογνού. Αποκλειστικά το ΙΕΚ ΣΒΙΕ εξασφάλισε την πρόσβαση των σπουδαστών του στο Μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ, για την πραγματοποίηση της κλινικής τους άσκησης, ώστε να αποκτήσουν βιωματική εμπειρία σε συνθήκες πραγματικού εργασιακού περιβάλλοντος.

Παράλληλα, οι συμμετέχοντες έχουν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν στην οργάνωση και τη λειτουργία του μαιευτηρίου, την προετοιμασία του χειρουργείου, καθώς και την αποστείρωση του χώρου και των εργαλείων του αναισθησιολογικού και νεογνολογικού τμήματος. Επιπλέον, το πρόγραμμα περιλαμβάνει εκπαίδευση σε θέματα υγιεινής και ασφάλειας εργασίας, εξυπηρέτησης πελατών, ψυχολογίας του ασθενούς και marketing.

Εισηγητής

Ιωάννα Τασιοπούλου - Ακαδημαϊκή Υπεύθυνη του Προγράμματος

Νοσηλεύτρια, Μαία, MSc «Παθολογία της Κύησης» - Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών MSc «Λειτουργός Δημόσιας Υγείας» - Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας

Έναρξη

Το σεμινάριο ξεκινάει την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023. Τα μαθήματα θα διεξάγονται κάθε Τετάρτη και Παρασκευή, 2 απογεύματα την εβδομάδα, 17:00 με 21:00. Το καλοκαίρι η πρακτική θα γίνει στο Μητέρα.
* Ευελιξία για συμμετέχοντες που επιλέγουν παρακολούθηση online

Θεματικές ενότητες

• Ο Πολύπλευρος Ρόλος των Σύγχρονων Μαιών & Μαιευτών
  • Οργάνωση Προγεννητικής Φροντίδας
  • Χρονολογική Σειρά Γεγονότων & Ελέγχων κατά την Εγκυμοσύνη
  • Αντιμετώπιση Κοινών Προβλημάτων & Έκτακτων Περιστατικών κατά την Κύηση – Παθολογίες της Κύησης
  • Φυσιολογικός Τοκετός – Στάδια Τοκετού & ο Ρόλος της Μαίας
  • Έκτακτη & Προγραμματισμένη Καισαρική – ο Ρόλος της Μαίας
  • Σωματικές Αλλαγές κατά τη Λοχεία
  • Συναισθηματικές Ιδιαιτερότητες της Λοχείας
  • Οι Πρώτες Μέρες του Νεογνού στο Σπίτι – Μητρικός Θηλασμός
  • Διαμόρφωση του Κατάλληλου Περιβάλλοντος για το Νεογνό
  • Γυναικεία Υγεία & Οικογενειακός Προγραμματισμός – Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση – Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή
  • Ιατρικό Ιστορικό Γονέων
  • Καρκίνος Μαστού & Ωοθηκών

Που απευθύνεται

Στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετέχουν σπουδαστές  και απόφοιτοι Α.Ε.Ι./Α.Τ.Ε.Ι. και επαγγελματίες που ασχολούνται με επιστήμες υγείας, καθώς και απόφοιτοι ΕΠΑΛ/ ΕΠΑΣ Βοηθού Νοσηλευτικής, ΤΕΛ Βοηθών Νοσοκόμων & Βοηθών Αναισθησιολογίας

Επαγγελματικές Προοπτικές

Οι απόφοιτοι του προγράμματος «Σύγχρονη Μαιευτική Φροντίδα, Κύηση, Τοκετού & Λοχείας» μπορούν να σταδιοδρομήσουν σε ιδιωτικά ή δημόσια μαιευτήρια, νοσοκομεία και χειρουργικές κλινικές, γυναικολογικές κλινικές, κέντρα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, εταιρείες μητρικού θηλασμού ή ανώδυνου τοκετού, μονάδες νεογνών, κέντρα πρωτοβάθμιας φροντίδας και υγείας, ψυχιατρικές δομές και δομές κοινωνικής πρόνοιας.

• Συμπληρώστε τα στοιχεία σας στην φόρμα συμμετοχής του σεμιναρίου και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.
  • Καλέστε στο 210 32 32 323, Δευτέρα ως Παρασκευή, 8:30 – 20:30.
  • Επισκεφθείτε τις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις μας, Πλ. Κάνιγγος 15-17, Αθήνα.