Σύγχρονες Εξελίξεις & Νέες Τεχνολογίες στη Φυσικοθεραπευτική Αποκατάσταση

Σύγχρονες Εξελίξεις & Νέες Τεχνολογίες στη Φυσικοθεραπευτική Αποκατάσταση banner

Σύγχρονες Εξελίξεις & Νέες Τεχνολογίες στη Φυσικοθεραπευτική Αποκατάσταση

Γιάννης Παναγιωτόπουλος

15 Φεβρουαρίου 2023 (διά ζώσης) * Ευελιξία για συμμετέχοντες που επιλέγουν παρακολούθηση online

Το σεμινάριο έχει διάρκεια 80 ώρες

ΙΕΚ ΣΒΙΕ (Κάνιγγος 15-17) / Εξ αποστάσεως (Online/ On Demand)

Ως μέλη της διεπιστημονικής ομάδας που αναλαμβάνει τη θεραπεία και τη λειτουργική αποκατάσταση των ασθενών, ο φυσικοθεραπευτής και ο β. φυσικοθεραπευτή οφείλουν να επιμορφώνονται διαρκώς, ώστε να ακολουθούν όλες τις νέες εξελίξεις στη σύγχρονη φυσικοθεραπευτική αποκατάσταση.

Η θεματολογία του συγκεκριμένου προγράμματος καλύπτει πλήθος περιστατικών που πρόκειται να αναλάβει στην καριέρα του ένας επαγγελματίας του κλάδου. Στο πλαίσιο της εκπαίδευσης αναλύονται νευρολογικά, μυοσκελετικά, καρδιοαναπνευστικά και γηριατρικά περιστατικά. Το διδακτικό περιεχόμενο έχει διαμορφωθεί βάσει εκτεταμένης βιβλιογραφικής έρευνας και μελέτης κλινικών παραδειγμάτων, ενώ περιλαμβάνει και διαδραστικές ασκήσεις μεταξύ των συμμετεχόντων.

Εισηγητής

Γιάννης Παναγιωτόπουλος – Απόφοιτος Φυσικοθεραπείας Α.Τ.Ε.Ι Αθηνών, Πιστοποιημένος OEP Leader & κάτοχος πιστοποίησης IASTM Techniques, Συγγραφέας Βιβλίων Φυσικοθεραπείας, Πρώην Φυσικοθεραπευτής Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου & Αιγάλεω

Θεματικές ενότητες

• Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια (Α.Ε.Ε.)
  • Κακώσεις Κεντρικού Νευρικού Συστήματος (Κ.Ν.Σ.)
  • Σύγχρονη Αναπνευστική Φυσικοθεραπεία
  • Φυσικοθεραπεία στην Τρίτη Ηλικία
  • Νέες Εξελίξεις στη Φυσικοθεραπεία των Μυοσκελετικών Παθήσεων
  • Φυσικοθεραπευτική Αποκατάσταση Αθλητικών Κακώσεων
  • Κινητοποίηση Μαλακών Mορίων με Eιδικά Εργαλεία
  • Τεχνικές Μάλαξης – Taping

Σε ποιους απευθύνεται

Στο πιστοποιημένο πρόγραμμα Σύγχρονης Φυσικοθεραπευτικής Αποκατάστασης μπορούν να συμμετέχουν σπουδαστές και απόφοιτοι Πανεπιστημίου και ΑΤΕΙ Φυσικοθεραπείας, ΙΕΚ Β. Φυσικοθεραπείας, καθώς και κάθε επαγγελματίας που δραστηριοποιείται στον ευρύτερο κλάδο.

Επαγγελματικές Προοπτικές

Οι απόφοιτοι του προγράμματος μπορούν να απασχοληθούν σε μια ευρεία γκάμα επαγγελματικών χώρων, σε Ελλάδα και εξωτερικό. Πιο συγκεκριμένα μπορούν να σταδιοδρομήσουν σε φυσικοθεραπευτήρια, αθλητικές εγκαταστάσεις, μονάδες φροντίδας ηλικιωμένων, κλινικές, κέντρα αποκατάστασης κ.ά.

• Συμπληρώστε τα στοιχεία σας στην φόρμα συμμετοχής του σεμιναρίου και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.
  • Καλέστε στο 210 32 32 323, Δευτέρα ως Παρασκευή, 8:30 – 20:30.
  • Επισκεφθείτε τις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις μας, Πλ. Κάνιγγος 15-17, Αθήνα.