Influencer Marketing & Social Media Content Creation

Influencer Marketing & Social Media Content Creation banner

Influencer Marketing & Social Media Content Creation

Χριστίνα Ζουπάνου-Κρητικού

1ο Session: Σάββατο 18 Μαρτίου, 10:30π.μ. – 3:00μ.μ. 2ο Session: Σάββατο 1 Απριλίου, 10:30π.μ. – 3:00μ.μ.

Το σεμινάριο έχει διάρκεια 9 ώρες

ΙΕΚ ΣΒΙΕ, Κάνιγγος 15, Αθήνα (διά ζώσης) / Εξ αποστάσεως (online)

Μάθε όλα όσα πρέπει να γνωρίζει ένας future influencer! Στο σεμινάριο αυτό θα σου απαντηθούν ερωτήματα όπως: Τι να ποστάρω; Πώς θα αυξήσω followers; Πως θα πείσω μια εταιρεία να συνεργαστεί μαζί μου; Και πολλά άλλα! Αν θέλεις να μοιραστείς το πάθος σου με τον κόσμο (πχ μαγειρική, business, beauty, οικονομικά, αθλητισμό κλπ) και να το κάνεις επάγγελμα, τότε αυτό το σεμινάριο είναι για εσένα!

Όμως… ακόμα κι αν μια δουλειά 9.00-17.00 δεν σου ταιριάζει και σε εκφράζει περισσότερο το «να κάνεις κάτι δικό σου», μην το χάσεις γιατί μπορεί να σου ανοίξει νέους ορίζοντες και τρόπους να εργάζεσαι!

Εισηγήτρια

Χριστίνα Ζουπάνου-Κρητικού

Η Χριστίνα Ζουπάνου - Κρητικού είναι owner του επιτυχημένου Instagram page “A Vegan Foodie”, που ξεκίνησε μόλις το 2021 και αποτελεί case study στο Influencer Marketing και Content Creation. Μέσα σε 1 έτος η Χριστίνα κατάφερε να κλείσει συμφωνίες με τις ΑΒ Βασιλόπουλος, Nestle, Violife, Beyond Meat, Γρηγόρης Μικρογεύματα, Dominos Pizza, Melissa Ζυμαρικά, Παπουτσάνης, MISKO, Μπαρμπαστάθης, Aveda, Faber Castell και πολλές ακόμα εταιρείες.

Με σπουδές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στον τομέα του Μάρκετινγκ και της Επικοινωνίας – από όπου και αποφοίτησε πρώτη, με την υψηλότερη βαθμολογία, και πιστοποίηση στο Digital Marketing από την Ελληνοαμερικανική Ένωση, έχει εργαστεί ως Marketing Manager & Digital Marketing Manager, Business Development Manager, αλλά και ως –εξ αποστάσεως- Social Media Manager 95 λογαριασμών, όταν συνεργάστηκε με ένα αμερικάνικο Digital Marketing Agency, ενώ παράλληλα ταξίδευε σε Μπαλί, Σιγκαπούρη και Μαλαισία.

Θεματικές ενότητες

1η Hμέρα

1. Λίγα λόγια για τη μετάβαση στην digital εποχή και το πώς αλλάζουν οι ανάγκες των ανθρώπων, αλλά και οι επαγγελματικές ευκαιρίες
  2. Λίγα λόγια για την εισηγήτρια
  3. Τι είναι το influencer marketing
  4. Τι είναι ο influencer
  5. Ποιοι οι διαφορετικοί τύποι των influencers
  6. Μέσα που αξιοποιεί ένας influencer
  7. Influencer Marketing μέσω Instagram
  8. Γιατί μια εταιρεία να ασχοληθεί με το Influencer Marketing
  9. Πώς να κάνεις monetize ένα προφίλ στο Instagram
  10. Τι άλλες ευκαιρίες μπορεί να προκύψουν παράλληλα (παράπλευρα gains)
  11. Άσκηση: Να βρει ο καθένας / η καθεμία με τι θέλει να ασχοληθεί και πιο συγκεκριμένα το niche του
  12. Συζήτηση και συμβουλές από την εισηγήτρια
  13. Το σωστό στήσιμο ενός Instagram προφίλ
  14. Tips επιτυχίας
  15. Δημιουργία Content Strategy
  16. Πώς θα βρει κανείς το ύφος του και πως να το διατηρήσει – brand map creation
  17. Πώς θα αυξήσει κανείς followers στο Ιnstagram
  18. Ερωτήσεις και Απαντήσεις

2η Ημέρα

1. Πότε είμαι έτοιμος/η να προσεγγίσω μια επιχείρηση;
  2. Τι υλικό στέλνω;
  3. Παρουσίαση και εκμάθηση χρήσης CANVAS (online tool για δημιουργία παρουσιάσεων, posts, προσφορών κλπ)
  4. Πώς βρίσκω τα στοιχεία επικοινωνίας μιας επιχείρησης
  5. Τα μυστικά του να στείλεις σωστά emails
  6. Ποιος ο πιο σωστός τρόπος να φωτογραφίζεις
  7. Τα tools που θα χρειαστείς
  8. Η πιο εύκολη επεξεργασία φωτογραφιών χωρίς γνώσεις σε photoshop
  9. Apps για επεξεργασία videos
  10. Apps για διαγωνισμούς
  11. Ερωτήσεις και Απαντήσεις

Σε ποιους απευθύνεται

Το σεμινάριο απευθύνεται σε επίδοξους influencers που αγαπούν τα Social Media και θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά με αυτά, εξασφαλίζοντας έτσι κύριο ή συμπληρωματικό εισόδημα. Επιπλέον, απευθύνεται σε επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στο χώρο του Social Media & Digital Marketing και θέλουν να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους, αλλά και σε όσους έχουν πάθος με τα Social Media και επιθυμούν να δημιουργούν engaging content!

• Συμπληρώστε τα στοιχεία σας στη φόρμα συμμετοχής του σεμιναρίου και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας
  • ή καλέστε μας στο 210 32.32.323 για μια πλήρη ενημέρωση