Η Οδοντική Τεχνολογία στην Ψηφιακή Εποχή (Cad Cam)

Η Οδοντική Τεχνολογία στην Ψηφιακή Εποχή (Cad Cam) banner

Η Οδοντική Τεχνολογία στην Ψηφιακή Εποχή (Cad Cam)

Τσιρώνης Δημήτρης, Οδοντοτεχνίτης, CDT

Δευτέρα 15 Απριλίου 2024

Το σεμινάριο έχει διάρκεια 50 (15 Θεωρία + 35 Πρακτική) ώρες

ΕΚ ΣΒΙΕ, Κάνιγγος 15-17, Αθήνα

Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα εξειδίκευσης, που καθοδηγεί βήμα-βήμα τους συμμετέχοντες στην αξιοποίηση των νέων ψηφιακών μέσων για την υλοποίηση οδοντοτεχνικών εργασιών με μεγάλη ταχύτητα και ακρίβεια αποτελέσματος.

Οι εκπαιδευόμενοι θα εξοικειωθούν με όλες τις λειτουργίες του οδοντιατρικού συστήματος CAD/CAM, το οποίο ψηφιοποιεί τα δεδομένα που λαμβάνει από το στόμα του ασθενούς και τα μεταφέρει με ακρίβεια στο κοπτικό μηχάνημα, ώστε το τελευταίο να εκτελέσει την εντολή δημιουργίας της οδοντικής αποκατάστασης.

Εισηγητής

Τσιρώνης Δημήτρης, Οδοντοτεχνίτης, CDT.
Απόφοιτος ΑΤΕΙ Αθηνών και ΣΒΙΕ.
Εκπαιδευμένος στα κεραμικά υλικά της Creation Willi Geller, της Ivoclar και στο σχολείο της εταιρείας στο Λιχτενστάιν. Τα τελευταία χρόνια, εξειδικεύεται στα νέα κεραμικά υλικά της VITA στη Γερμανία.
Συνέβαλε στη δημιουργία του οπτικοακουστικού υλικού του μαθήματος Μορφολογίας Οδόντων που διδάσκεται στους φοιτητές της Οδοντιατρικής Σχολής Αθηνών.
Ιδρυτής του οδοντοτεχνικού εργαστήριο Natural Esthetics στο κέντρο της Αθήνας, με ειδίκευση στην Cad/Cam τεχνολογία και τα εμφυτεύματα.

Ενότητες

• Ζιρκόνιο
  • Διπυριτικό Λίθιο
  • Εμφυτεύματα
  • Πορσελάνη
  • 3D Εκμαγεία

Σκοπός Προγράμματος

Η εισαγωγή στην ψηφιακή Οδοντοτεχνική και ο τρόπος λειτουργίας του σύγχρονου οδοντοτεχνικού εργαστηρίου.

Σε ποιους απευθύνεται

Σε σπουδαστές- απόφοιτους οδοντοτεχνικών σχολών και σε οδοντοτεχνίτες που θέλουν να ασχοληθούν με την CAD/CAM τεχνολογία.

Συμπληρώστε τα στοιχεία σας στην φόρμα συμμετοχής του και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.

Καλέστε στο 210 32.32.323, Δευτέρα ως Παρασκευή, 09:00 – 21:00