Στέλεχος Κέντρου Λογοθεραπείας και Ειδικών Θεραπειών

Στέλεχος Κέντρου Λογοθεραπείας και Ειδικών Θεραπειών banner

Στέλεχος Κέντρου Λογοθεραπείας και Ειδικών Θεραπειών

Βασιλική Χρηστάκη, Φωτεινή Κριάλη

* Δυνατότητα προσαρμογής στην διαθεσιμότητα για online παρακολούθηση

Το σεμινάριο έχει διάρκεια 140 ώρες

Πλ. Κάνιγγος 15-17, Αθήνα

Η Λογοθεραπεία είναι η επιστήμη που σχετίζεται με την αξιολόγηση, τη διάγνωση, τη θεραπεία και την πρόληψη των διαταραχών λόγου, επικοινωνίας, ομιλίας, φωνής και κατάποσης σε παιδιά και ενήλικες.

Οι λογοθεραπευτές στην Ελλάδα, παρέχουν τις υπηρεσίες τους κυρίως σε Ψυχοπαιδαγωγικά κέντρα, γνωστά και ως Κέντρα Ειδικών Θεραπειών,  ο αριθμός των οποίων συνεχώς αυξάνεται. Τα Κέντρα αυτά απαρτίζονται από πλήθος επιστημόνων διαφορετικών ειδικοτήτων, οι οποίοι είναι απαραίτητο να συνεργάζονται αρμονικά και συντονισμένα.

Κάθε Γραφείο ή Κέντρο Ειδικών Θεραπειών έχει άμεση ανάγκη από άρτια εκπαιδευμένα στελέχη που να λειτουργούν ως «στηρίγματα»  και «συνδετικοί κρίκοι» μεταξύ των ειδικών επιστημόνων και να διευκολύνουν τη συνεργασία τους.

Για την κάλυψη της σύγχρονης αυτής ανάγκης, ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός Σύγχρονων Βιοϊατρικών Επαγγελμάτων (ΣΒΙΕ), ο Φορέας που καθιέρωσε τα Επαγγέλματα Υγείας στην Ελλάδα, καινοτομεί για ακόμη μία φορά και παρέχει, μέσω του πιστοποιημένου Κέντρου Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 2 (Κε. Δι.Βι.Μ.2) που διαθέτει, το πρώτο ταχύρρυθμο Πρόγραμμα  Εκπαίδευσης «Στελεχών Κέντρου Λογοθεραπείας και Ειδικών Θεραπειών».

Το Πρόγραμμα είναι ειδικά σχεδιασμένο ώστε να εφοδιάσει τους συμμετέχοντες / σπουδαστές με γνώσεις και δεξιότητες που θα τους καταστήσουν περιζήτητους στον διαρκώς αναπτυσσόμενο κλάδο των ειδικών θεραπειών. Έμφαση δίνεται σε πρακτικές εφαρμογές που στηρίζουν τους θεραπευτές όλων των ειδικοτήτων ενός Κέντρου. Επιπλέον, η δομή του προγράμματος παρέχει στους συμμετέχοντες τη σιγουριά και την αυτοπεποίθηση να αλληλεπιδρούν και να συνεργάζονται με τους ασθενείς – παιδιά ή ενήλικες – και τις οικογένειές τους.

Εισηγήτριες

Βασιλική Χρηστάκη –  Ακαδημαϊκή Υπεύθυνη,
MSc Λογοπεδικός ,Επιστημονική υπεύθυνη του Ψυχοπαιδαγωγικού Κέντρου “Eπικοινωνώ”

Φωτεινή Κριάλη – Ακαδημαϊκή Υπεύθυνη,
Λογοθεραπεύτρια, BSc Πανεπιστήμιο Πατρών, Επιστημονική Υπεύθυνη του Ψυχοπαιδαγωγικού Κέντρου “ΜΙΚΡΟΣΚΟΣΜΟΣ”

Θεματικές ενότητες

• Εισαγωγή
  • Βασικές αρχές ανατομίας – φυσιολογίας
  • Νευροψυχολογία
  • Τυπική ανάπτυξη
  • Αναπτυξιακές διαταραχές
  • Διαταραχές ενηλίκων
  • Αξιολόγηση
  • Βασικές αρχές παρέμβασης
  • Κατασκευή θεραπευτικού υλικού
  • Η διεπιστημονική ομάδα, η έννοια και η σημασία της
  • Τηλεθεραπεία και νέα δεδομένα
  • Εξυπηρέτηση πελατών και μάρκετινγκ

Που απευθύνεται

• Απόφοιτους Λυκείου
  • Απόφοιτους Πανεπιστημίου/ ΑΤΕΙ / ΙΕΚ με συναφή στο αντικείμενο εργασιακή εμπειρία (βρεφονηπιοκόμοι, νηπιαγωγοί, εργοθεραπευτές, ειδικοί παιδαγωγοί)
  • Ανθρώπους οι οποίοι ενδιαφέρονται να απασχοληθούν στο χώρο της Ειδικής Αγωγής και των Ειδικών Θεραπειών

• Συμπληρώστε τα στοιχεία σας στην φόρμα συμμετοχής του σεμιναρίου και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.
  • Καλέστε στο 210 32 32 323 , Δευτέρα ως Παρασκευή, 8:30 – 20:30.