Educational trip στην Perugia για τους σπουδαστές Οδοντικής Τεχνολογίας της ΣΒΙΕ

Οι σπουδαστές Οδοντικής Τεχνολογίας του ΙΕΚ ΣΒΙΕ ταξίδεψαν στην Perugia, στο πλαίσιο εκπαιδευτικών πρακτικών που εφαρμόζει η 1η Σχολή Υγείας στην Ελλάδα, σε αποκλειστική συνεργασία με το Istituto Enrico Fermi.

Το πλήρως καταρτισμένο ακαδημαϊκό προσωπικό του Ινστιτούτου, κάνοντας χρήση του εξοπλισμού τελευταίας γενιάς της φημισμένης ιταλικής σχολής, παρείχε στοχευμένη εκπαίδευση στους σπουδαστές Β. Οδοντοτεχνιτών της ΣΒΙΕ πάνω σε αντικείμενα αιχμής του κλάδου.

Η σύμπραξη αυτή του ΙΕΚ ΣΒΙΕ με το Istituto Enrico Fermi, παρέχει την αποκλειστική δυνατότητα απόκτησης ΑΔΕΙΑΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ Οδοντοτεχνίτη, αναγνωρισμένης σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση, μέσα από ένα ειδικά σχεδιασμένο πρόγραμμα παράλληλης φοίτησης σε Ελλάδα και Ιταλία.

Και επειδή σημασία δεν έχει μόνο ο προορισμός αλλά και το… ταξίδι, κάθε επίσκεψη στην Perugia συνδυάζει τη γνώση και την εξειδίκευση με μοναδικές εμπειρίες ζωής.