Περιγραφή

Ο επιτυχημένος β. νοσηλευτή Μ.Ε.Θ διακρίνεται από επικοινωνιακή ικανότητα, οργανωτικότητα, σωματική αντοχή, ικανότητα εργασίας υπό πίεση, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων υπό την ευθύνη και την επίβλεψη του νοσηλευτή. Συμμετέχει στη νοσηλευτική φροντίδα (προεγχειρητική, διεγχειρητική του ασθενούς) Με την υψηλή ποιότητα εκπαίδευσης που λαμβάνει παίρνει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και ταυτόχρονα μπορεί να εργαστεί σε μονάδες του Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα.

Ο β. νοσηλευτή ΜΕΘ βοηθά τον ιατρό και νοσηλευτή της ΜΕΘ στην άσκηση του έργου τους και συμμετέχει σε νοσηλευτικές πράξεις που αντιστοιχούν στο ΕΠΙΠΕΔΟ και αντικείμενο εκπαίδευσης, εξειδίκευσης και εμπειρίας του που έχουν σχέση με :

• Εκτίμηση των ζωτικών σημείων
  • Παροχή Α΄ βοηθειών
  • Να εκτελεί τεχνητή αναπνοή
  • Να εκτελεί καρδιακές μαλάξεις
  • Γνώση χρήσης αναρρόφησης
  • Γνώση χρήσης απινιδωτή
  • Χρήση και λειτουργία καρδιογράφου
  • Γνώση και χρήση πιεσομέτρου και στηθοσκοπίου
  • Γνώση και χρήση συστημάτων παροχής υγρών και υλικών εργαστηρίων
  • Αντιμετώπιση άλγους
  • Αντιμετώπιση αλλεργικού σοκ